Informujemy, że w Urzędzie Gminy w Bytnicy został wyznaczony Inspektor ochrony danych w osobie Pan Bogdan Spętany, z którą można się kontaktować na adres poczty elektronicznej – inspektor@cbi24.pl

Aktualności

13 września 2012 10:06 | Aktualności

Dożynki Powiatowo-Gminne Dobrosułów 2012 - relacja.

Dnia 01.09.2012r. w miejscowości Dobrosułów odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Dożynki to tradycyjne święto rolników połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W bieżącym roku obchody Dożynek Gminnych połączono z Dożynkami Powiatowymi, co dało sposobność goszczenia na naszym terenie wielu gości oraz delegacji z wieńcami z innych gmin Powiatu Krośnieńskiego. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Chrystusa Króla w Dobrosułowie. Liturgię poprowadził  proboszcz Parafii Bytnica ks. Sławomir Strzyżykowski. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz gości oraz delegacji z wieńcami  na plac, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Na wcześniej przygotowanych snopach słomy ustawiono wszystkie wieńce, kosze i chleby. Na scenie pojawili się gospodarze dożynek w osobach Wójta Gminy Bytnica Leszka Olgrzymka, oraz Starosty Powiatu Krośnieńskiego Roberta Pawłowskiego – którzy przywitali gości i oficjalnie rozpoczęli uroczystość. W dalszej części obchodów włodarze gmin i powiatu, a także tradycyjni starostowie dożynek Aneta i Janusz Hacz ze Strugi, podzielili poświęcone bochny chleba i częstowali nimi wszystkich przybyłych. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna i konkursowa dożynek. Na scenie pojawiły się zespoły m.in. „Szlidowsi” z Budachowa, „Nietkowianki” z Nietkowa, a także gwiazda wieczoru – zespół The Postman.

Równolegle z występami trwały konkursy wieńców dożynkowych. W konkursie gminnym komisja pod przewodnictwem Józefa Burlewicza w kategorii wieńców tradycyjnych miejsce I przyznała sołectwu Gryżyna, II sołectwu Dobrosułów, wyróżniono sołectwo Bytnica. W kategorii wieńców nowoczesnych I miejsce przyznano sołectwu Drzewica, II sołectwu Struga oraz wyróżniono sołectwo Budachów i Grabin.

Równolegle przeprowadzono konkurs powiatowy wieńców, w którym komisja pod przewodnictwem Radosława Sytego w kategorii wieńców nowoczesnych przyznała następujące miejsca;  

I miejsce – Sołectwo Strumienno
II miejsce – Sołectwo Gęstowice
II miejsce – Sołectwo Gryżyna
 

W kategorii wieńców nowoczesnych pierwsze trzy miejsca zajęły:
I miejsce – Sołectwo Szczawno
II miejsce – Sołectwo Jazów
III miejsce – Sołectwo Gostchorze

Podczas Dożynek rozstrzygnięto także gminny konkurs na „najpiękniejszą posesję, przedogródek oraz najpiękniejszą wieś”. W kategorii ogólnej – ogród zwyciężył Jacek Latosi z Dobrosułowa , w kategorii przedogródek  - Greta Żywień z Bytnicy, w kategorii wieś – wygrała miejscowość Struga. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody finansowe.

Tegoroczne obchody Świata Plonów odbywały się przy sprzyjającej pogodzie i świetnej atmosferze, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Dobrosułowa, będą z pewnością zapamiętane na długo w całym powiecie.

 

 

S.B.

Artykuł przeczytano: 5470 razy WydrukujDo góry