Informujemy, że w Urzędzie Gminy w Bytnicy został wyznaczony Inspektor ochrony danych w osobie Pan Bogdan Spętany, z którą można się kontaktować na adres poczty elektronicznej – inspektor@cbi24.pl

Szlaki turystyczne

Historyczno-przyrodniczy szlak rowerowy

W zachodniej części gminy, wśród lasów ukryta jest niezwykle malownicza wieś Gryżyna. Znajduje się tu posiadłość dawnych właścicieli tych ziem, rodziny Hohenzollernów. XIX – wieczny pałac myśliwski niejednokrotnie gościł znane postaci w trakcie licznie organizowanych tu polowań. Jedną z nich był włoski dyktator Mussolini, przebywający tu przez jakiś czas po uwolnieniu przez niemieckich spadochroniarzy podczas II wojny światowej. Gospodarstwo agroturystyczne Ranczo Gryżyna prowadzi naukę jazdy konnej, organizuje wycieczki i rajdy konne. Z Gryżyny możemy wyruszyć na dalsze wędrówki do znanych miejsc, takich jak Łagów, Garbicz, Niesulice, czy też zobaczyć południową część fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.  Najciekawsza trasa rowerowo - piesza prowadzi z Gryżyny początkowo szlakiem pieszym przez park krajobrazowy do Grabina, z zabytkowym szachulcowym kościołem i niemniej ciekawym XVIII – wiecznym pałacem. Zabudowania dworu otacza rozległy park, a u podnóża wysokiej skarpy biją źródła, tworzące strumyki i wpadające do rzeki Gryżynka, na której znajduje się wiele żeremi bobrowych.

  Dalej udajemy się śródleśną drogą asfaltową w kierunku Bytnicy, gdzie zobaczymy mały rynek świadczący o miejskim charakterze osady. Dziedziniec barokowego kościoła z 1746 r sprzyja kontemplacji. Obok, ze stopni klasycystycznego pałacu / obecnie szkoły/, popatrzymy na panoramę  Bytnicy.  Będąc w Bytnicy warto  zajrzeć na uroczysko jeziora Głębokie. Na jednej z wysp ( są dwie w zależności od spiętrzenia wody na potoku Biela) gniazduje dość liczna kolonia kormoranów. Kolejna trasa biegnie w otulinie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Wyruszamy z Gryżyny w kierunku wsi Kosobudz aleją dębów wpisaną do Rejestru Zabytków Przyrody (tuż przy ośrodku turystyki konnej) w kierunku północnym. Po kilku kilometrach docieramy nad jezioro Dziarg w Kosobudzu. Dalsza część szlaku jest oznakowana (do ruin młyna na rzece Pliszce we wsi Drzewce – osada Kijewo). Po drodze ładne widoki na rzekę meandrującą wśród wysokich zboczy porosłych ogromnymi bukami, świerkami i olszami. Nieco za wsią Kosobudki w dolinie rzeki znajdują się dwa rezerwaty przyrody.Przy moście na rzece odpoczywamy i obieramy kierunek dalszej wędrówki do wsi Dobrosułów, gdzie znajduje się neogotycki kościół z XIX w. .Drogę z Dobrosułowia  do Gryżyny możemy pokonać dwoma trasami mając do wyboru drogę leśną (wymagana mapa i kompas lub GPS – 10 km) lub drogę o nawierzchni asfaltowej przez Budachów, Drzewice i Bytnicę – 20 km, podziwiając  po drodze piękną panoramę na rozległe przestrzenie pól i lasów. W Budachowie  warto obejrzeć barokowy kościół z XVIII w., zabytkową kuźnię z XIX w. oraz zabytkowy park z końca XVIII w.

 

Niebieski szlak:  Struga (L) – Grabin (P)- Szklarka Radnicka – długość około 20 km.

Czarny szlak:  Szlak Niesulice (P)– Gryżyna (L) – Grabin (P) – Szklarka Radnicka - długość około 22 km.

 

Legenda do oznaczeń:

P – droga powiatowa

L - droga leśna

Historyczno-przyrodniczy szlak rowerowy