Informujemy, że w Urzędzie Gminy w Bytnicy został wyznaczony Inspektor ochrony danych w osobie Pani Kingi Zduńskiej, z którą można się kontaktować na adres poczty elektronicznej – inspektor@cbi24.pl

RANCHO GRYŻYNA Ośrodek hodowli i rekreacji konnej

Gospodarstwo położone w niewielkiej malowniczej wsi otoczonej lasami Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Właściciele hodują konie, na których goście mogą pojeździć. Okoliczne lasy obfitują w grzyby i jagody. W odległości 2 km. znajduje się jezioro z zagospodarowaną plażą i wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Gospodarstwo powstało w 1982 r. Początkowo uprawiano tu pieczarki. Konie były rodzinnymi pupilami, a jednocześnie producentami  obornika pod grzyby. Oczywiście wierzchowce zawsze przyciągają amatorów jazdy i tych pojawiało się coraz więcej. Z tego powodu  w 1991 r został założony ośrodek jeździecki. Ponieważ od samego początku była w gospodarstwie prowadzona hodowla koni, większość  wierzchowców była urodzona i ujeżdżona na miejscu. Ma to znaczenie przy obsłudze i użytkowaniu wierzchowym zwierząt. Są one bardziej ufne i przewidywalne, a co za tym idzie bezpieczniejsze. Z powodu zwiększającej się liczby koni została  wybudowana nowa stajnia na 10 boksów i 14 stanowisk. Pomyślano też o gościach odwiedzających ośrodek. Budynek, gdzie kiedyś uprawiano pieczarki został zamieniony na obiekt wypoczynkowy. Powstały tam dwie sale noclegowe 10-osobowe ,duża kuchnia i sala kominkowa spełniająca rolę jadalni i salonu. Został zbudowany również pawilon noclegowy składający się z sześciu 2-osobowych pokojów i kuchni.

Oprócz koni szlachetnych, które mieszkają w stajniach i służą do jazdy konnej w gospodarstwie utrzymywane są również koniki polskie. Jest to rasa prymitywna ,odporna na niesprzyjające warunki środowiska, dlatego z powodzeniem przebywają one przez cały rok bez stajni na 15  ha pastwisku. Razem z konikami w plenerze mieszkają także owce wrzosówki i kozy.

 

Wakacje w siodle

Od kilkunastu lat na rancho są organizowane wakacyjne obozy dla młodzieży w wieku 12-17 lat. Turnusy trwają 10 dni. Podczas pobytu 2 razy dziennie odbywają się zajęcia jeździeckie. Ich poziom jest uzależniony od stopnia zaawansowania uczestników . Codziennie również dzieci wykonują prace w stajni związane z obsługą koni.

Poza zajęciami hipologicznymi przewidziane są wyjścia nad jezioro na kąpielisko strzeżone i wycieczki po Gryżyńskim Parku Krajobrazowym. Codziennie wieczorem organizowane są ogniska.

Jazdy konne są prowadzone  przez wykwalifikowanego instruktora ,a opiekę nad uczestnikami sprawują gospodarze.

Uczestnicy są zakwaterowani w 2 salach 10-osobowych z łazienkami (chłopcy i dziewczęta osobno). W tym samym budynku mieści się także sala kominkowa pełniąca rolę jadalni i salonu.

Kontakt:

Henryk Kasowski
Gryżyna 22
66-630 Bytnica
Tel: 68 391 50 20

e-mail: ranchogryzyna@interia.pl

www.ranchogryzyna.pl